
Preferenčný pôvod
V rámci nástrojov a opatrení zahraničnoobchodnej politiky v oblasti preferenčného zaobchádzania má v súlade so štandardmi Svetovej obchodnej organizácie implementované Únia, rovnako ako Slovenská republika ako jej členovia:
AUTONÓMNE OPATRENIA nerecipročný charakter
- Všeobecný systém preferencií (General system of preferences - GSP) pre rozvojové a najmenej rozvinuté krajiny je medzinárodne uznávanou cestou k rozvoju obchodu založenom na obchodných úľavách poskytovaných jednostranne priemyselnými krajinami.
- GSP všeobecný režim umožňuje rozvojovým krajinám s nízkym príjmom dovoz na trh EU s colnými úľavami. Vzťahuje sa na takmer 66% položiek spoločného colného sadzobníka Únie. Vzťahuje sa na kovy vzácnych zemín, alkalické kovy, surové olovo, wolfram, hořčík, titan, oxid hlinitý, síran amónny, dusičnan sodný, soli podvojné. Asi 50 % tovarov bude pri dovoze bez cla, na citlivé výrobky bude clo znížené o 3,5%.
Vzťahuje sa na krajiny:
Cookove ostrovy, Keňa, Konžská republika, Mikronézia, Ghana, Indonézia, India, Srí Lanka, Nauru, Nigéria, Niue, Pobrežie slonoviny, Sýria, Svazijsko, Tadžikistan, Ukrajina, Uzbekistan, Vietnam.
- GSP + osobitný motivačný režim pre udržateľný rozvoj a dobrú správu vecí verejných, ktorá umožňuje málo rozvinutým krajinám dovoz tovaru na trh Únie. Umožňuje rozvojovým krajinám s nízkym príjmom dovoz na trh EU s colnými úľavami. Vzťahuje sa na viac ako 66% položiek spoločného colného sadzobníka Únie. Vzťahuje sa na strategické suroviny: alkalické kovy, surové olovo, oxid hlinitý. Tovar v režime GSP + je dovážaný do Únie úplne bez cla.
Vzťahuje sa na krajiny:
Arménsko, Bolívia, Kapverdy, Mongolsko, Pakistan, Paraguaj, Filipíny, Kyrgizstan.
- EBA osobitný režim pre najmenej rozvinuté krajiny, ktorý umožňuje dovoz tovaru na trh Únie bez cla. V rámci režimu EBA je možné dovážať na trh Únie všetok tovar, okrem zbraní (Everything But Arms = skratka EBA). Všetok tovar je možné dovážať v rámci toho režimu úplne bez cla na colné územie Únie.
Vzťahuje sa na krajiny:
Afghanistan, Angola, Bangladéš, Bhután, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Demokratická republika Kongo, Stredoafrická republika, Džibuti, Eritrea, Etiópia, Gambia, Guinea, Guinea-Bissau, Haiti, Jemen, Južný Sudán, Kambodža, Kiribati, Komory, Laos, Libéria, Lesotho, Madagaskar, Mali, Malawi, Mauritánia, Mozambik, Mjanmar/Barma, Nepál, Niger, Rovníková Guinea, Rwanda, Samoa (bude zo systému EBA vyradená k 1.1.2019), Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Šalamúnove ostrovy, Tanzánia, Togo, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Východný Timor, Zambia.
Napríklad, dodatočné clá podľa GSP
boli znížené pre rozvojové rozvinuté krajiny v súlade s
medzinárodnými dohodami na ochranu životného prostredia a zákaz detskej nútenej
práce.
Vo všetkých týchto preferenčných
systémoch rešpektovanie colných predpisov (pravidlá pôvodu) je kľúčom k úspešnej podpore colných úľav = preferencií.
ZMLUVNÉ OPATRENIA recipročný charakter
Multilatrálne dohody uzatvárané podľa štandardov členov Svetovej obchodnej organizácie, Svetovej colnej organizácie. Ide o dohody o zónach voľného obchodu, dohody o colných úniách.
Bilaterálne dohody s jednotlivými krajinami alebo skupinami krajín, najčastejšie majú ide o obchodné zmluvy, obchodné dohody, platobné dohody, úverové dohody, dohody o zónach voľného obchodu, dohody o colnej únií.
Prehľad dohôd, ktoré má Európska únia uzatvorené zmluvy o preferenčnom obchode nájdete v priloženej tabuľke (len pre registrovaných návštevníkov, ktorí majú vytvorení účet v časti preferenčný pôvod - podčasť preferenčná príslušnosť) a mapke.
Existujú tri hlavné typy zmlúv:
Dohody o colnej únií
- odstraňujú clá v dvojstrannom obchode
- používajú spoločný colný sadzobník pre zahraničných dovozcov mimo colnej únie
- 75 % vymeraného cla v EÚ je príjmom spoločného rozpočtu (25 % vymeraného cla zostáva príjmom rozpočtu členského štátu Únie, kde sa clo vymeria aj vyberie)
Dohody o pridružení, dohody o stabilizácii, dohody o voľnom obchode, dohody o hospodárskom partnerstve
- odstránenie alebo zníženie colných sadzieb v bilaterálnom obchode
- každý člen dohody používa vlastný colný sadzobník
Dohody o partnerstve a spolupráci
- ustanovujú všeobecný rámec pre bilaterálne hospodárske vzťahy
- znižujú colné sadzby
Európska únia rokuje o obchodných dohodách na posilnenie našej ekonomiky a vytváranie pracovných miest.
Obchodné dohody EÚ pomáhajú nám v tom dvoma spôsobmi. Umožňujú európske podniky účinnejšie súťažiť a viac vyvážať do krajín a regiónov mimo EÚ. Oni tiež poskytujú lepší prístup k surovinám a životne dôležitých komponentov z celého sveta.
Tento nárast v oblasti obchodu a potom rastie hospodárstvo, čo znamená, že sú vytvorené viac pracovných miest. To tiež dáva spotrebiteľom širší výber produktov za nižšie ceny.
obchodné dohody EÚ tiež vyžadujú partnerské vlády k ochrane ľudských práv, pracovných práv a životného prostredia. Napríklad partneri zaväzujú k riešeniu problémov, ako sú bezpečnosť a rodovú rovnosť na pracovisku.
Ide o dohody o voľnom obchode, ktoré sú potrebné pre Európsky hospodársky priestor (EEA - European Economic Area) vytvorený EÚ, Islandom, Nórskom, Lichtenštajnskom a ktoré napomáhajú a podporujú obchodné spojenia medzi Európskou úniou a jej susednými krajinami a zahŕňajú väčšinou niekdajšie krajiny EFTA. To umožňuje tiež dohodu o voľnom obchode so Švajčiarskom, ktoré je členom EFTA, ale nebolo zapojené do Jednotného hospodárskeho priestoru (EEA). Nakoniec obchodné dohody s krajinami strednej a východnej Európy - Poľskom, Maďarskom, Českou republikou a Slovenskou republikou, Estónskom, Lotyšskom, Litvou, Bulharskom a Rumunskom. Clá hrajú dôležitú úlohu v tomto kontexte a odvtedy tieto dohody smerujú k dosiahnutiu podpory obchodu pri vzájomných colných výhodách a napomohli k príprave kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie.
Ďalej má Európska únia uzavreté dohody o spolupráci a colnej únií s Tureckom, San Marinom a Andorou.
Európska únia v snahe posilniť politicko-hospodárske vzťahy v rámci širšej Európy (región ohraničený na juhu Stredozemným morom, na východe Ural, resp. Ruskou federáciou) uzatvorila viaceré dohody o partnerstve a spolupráci s krajinami, ktoré nie sú členmi Svetovej obchodnej organizácie. Tieto dohody sú nepreferenčné a sú založené na priznaní doložky najvyšších výhod (Ukrajina, Ruská federácia, Kazachstan).
Tieto spočívajú v troch základných skupinách:
Dohoda z Lomé (skupina krajín Afrického kontinentu, Tichomorskej oblasti a Karibskej oblasti),
Skupina dohôd s našimi partnermi v stredozemnom mori (MAGHREB a MASHRAQ),
Všeobecný systém preferencií (GSP - Generalized System of Preferences).
Chcete sa dozvedieť viac alebo potrebujete pomoc? Neváhajte a kontaktujte nás :